בילויים בעלויות נמוכות

מסתבר שגם בימינו, כשכל דבר עולה ביוקר , עדיין אפשר להעביר זמן איכות עם הנכדים, מבלי להתרושש ומבלי להתבייש.

למשל, אפשר לארגן ביקור במוזיאונים שהכניסה אליהם זולה מאד או חינם.רק ודאו מראש שהילד מתעניין בנושאים המוצגים, כדי למנוע מצב מביך ששילמתם, נכנסתם ותוך דקותיים מסתבר שהמוצג היחיד שמעניין את הילד היא דלת היציאה לחצר.
 

-סבתא, מי שקורא ספרים גם יודע לכתוב ספרים?


קחו את הילד לשעת סיפור בספריה העירונית הקרובה אליכם. הכניסה עולה כ- 10 ₪. האווירה נעימה, הסביבה תרבותית והמספרים על-פי-רוב מוכשרים מאד. זאת גם הזדמנות טובה עבורכם להכיר שכנים בשכבת גיל צעירה משלכם וליצור חברויות בין הנכד לבין הבת של השכנים.

עוד רעיון הוא ההפעלה בקניון. אמנם לא תוכלו לצאת משם  מבלי לקנות דבר-מה לנכד, אבל החליטו מראש מה הסכום שאתם מוכנים להוציא על גלידה, ממתק, סנדביץ' או מנת ילדים במק דונלד.

ערכו טיול בימי שלישי או שישי בנחלת בנימין, בין דוכני הפיצ'פקעס החמודים להפליא.  תתעכבו ליד המציגים העוסקים במלאכתם ליד הדוכן – למשל, ניפוח זכוכית, כיתוב על שלטי עץ, צורפות עגילים ומה לא. גם כאן הילדה תרצה מזכרת – אבל שוב, מחליטים מראש כמה תתנו לה לבזבז.
  
אם הילדים יותר גדולים, קחו אותם לבית המשפט לשמוע דיון משפטי. מכל משפט, אפילו משפט תעבורה, ניתן ללמוד על חוקי התנועה, עבירות, התנהלות התובע, הנתבע, עורכי הדין וכו'.

בדיחה לגיוון? מספרים על פושע שהיה נכנס ויוצא מבתי הסוהר לרוב, אבל תמיד היה נעזר רק בעורך דין של הסנגוריה הציבורית, אותו היה מקבל חינם. באחת הפעמים, קיבל להגנתו עורך דין שרק סיים את הסטז'. עורך הדין עבד קשה: הכין את עצמו, דיבר ארוכות ובפאטוס והתאמץ רבות למען הנאשם. בסוף הנאום של עורך הדין, גם הנאשם ביקש את זכות הדיבור. הוא אמר:

-כבוד השופט, כבודך מכיר אותי היטב ויודע כמה פעמים כבר ישבתי בבית הסוהר. באמת שלא אכפת לי לשבת שוב. אבל אנא רחם על עורך הדין- תראה כמה הוא מתאמץ!

אם אתם אוהבים ריקודי עם, לכו לרקוד בשבתות ריקודי עם על שפת הים. צרפו אליכם את הנכד הנמצא בביקור אצלכם והכניסו אותו למעגל. גם אם הוא לא ירקוד הכי טוב בהתחלה, הוא לפחות יוריד את ממוצע הגיל....

הילדים מתעניינים באמנות? קחו את הילדים עם נטיות אומנותיות לביקור בגלריות. 


טיילו בנווה צדק, כנסו לבוטיקים ולחנויות. בסוף, כבדו אתם בשוקו ומאפה בבית קפה.

רעיון אחר: קונים צבעים מיוחדים  לצביעת כפות הידיים. מרשים להם לצבוע את כפות הידיים, פורסים הרבה עיתונים על מפת השולחן ונותנים להם דפי ניר משומש (כתובים בצד אחד), כשהוא מונח בצד הנקי, להטבעת כפות ידיהם.

                                                      

תכינו מאגר של סוכריות ג'לי רכות, קרמלים רכים, מסטיקים, טופי פירות ושיפודים. אם  הילדים קטנים, עזרו להם כדי שלא ייפצעו עם השפיץ של השיפוד. הכינו פרי גדול: אשכולית, פומלה, מלון. תנו לכל ילד חצי אשכולית, למשל. הילדים ישחילו את הממתקים על השיפודים ויכינו סידור ממתקים, במקום סידורי פרחים.

ארגנו ביקור בשוק הפשפשים או בשוק עתיקות אחר. התעכבו ליד הדוכנים השונים, הסבירו להם על פריטים שעבר זמנם, אבל עדיין לא נס ליחם: פומפייה לגירוד ירקות מזמנים בהם עוד לא המציאו את המיקסר. סמובר, מהתקופה שעוד לא חשבו על קומקום חשמלי. כפית כסף, מאלה שחלקם נולדו אתה בפה.

  

הצטרפו לסיור באחד האזורים הפחות מוכרים – או היותר מפורסמים- של עירכם או של העיר הסמוכה. העלויות לא גבוהות ואם הסיור באנגלית, הוא חינם.

לכו לשמוע הרצאה במצפה הכוכבים . לימדו אותם להתבונן בשמיים – זה חינם, זה רומנטי וזה יפה מאד.
 
 
                                                                                                                          
ארגנו יציאה לפיקניק בפארק הקרוב לביתכם. הכינו סלסלה נחמדה, כריכים טובים,מפה משובצת ושתייה- ובלו יום קסום בחיק הטבע.

  

קחו את הנכדים לאזור של אוכלוסיה דתית: בני ברק, למשל, אם אתם גרים במרכז. תדאגו רק לביגוד צנוע: לא מכנסיים קצרים ולא מחשופים. תסתובבו והסבירו לילדים על אורח החיים הדתי, עד כמה שאתם יודעים. יהיה מעניין לראות את התגובה שלהם ללבוש השונה, להתנהלות ברחוב, לעובדה שילדות בנות שבע כבר רגילות לדאוג לאחים קטנים יותר.

  

תארגנו יום בריכה בבריכה העירונית או בבריכה של השכונה. קחו אתכם קרם שיזוף, מצופים לאלה שעוד לא יודעים לשחות. קחו כובעים, מחצלת, בגדי ים וכמה דליים, כדור – ולא לשכוח כריכים, שתייה ופירות. בדקו רק שיש במקום גם שטח מוצל, כדי שהילדים לא יהיו חשופים לשמש בשעות החמות.

 

 

הרגליים על הקרקע, הראש בעננים – והלב? עם הנכדים !

תקנו עפיפון לכל אחד מכם ולכו למקום פתוח להעיף אותם. רצוי לבחור ביום עם מזג אויר נעים: רוח קלילה ולא רוח סערה. התרחקו מעצים ומעמודי חשמל.

                                                                                                                                            
סעו אתם באוטובוס תיירים, שסובב את עירכם. תקבלו הסברים מקיפים גם על מקומות שנדמה לכם שאתם מכירים – ועדיין יצליחו להפתיע אתכם.
 
תרומת הגולשים:
קרן עזר מספרת שבחנויות למלאכת יד אפשר לרכוש צבעים שצובעים בדים - ולא יורדים בכביסה - ב-12 ש"ח לכל צבע.יש גם סט של 10 צבעים ב-35 ש"ח.
תמיד יש בבית כמה חולצות טריקו עם כתמים שקשה להעלים. תנו לילד לצייר על החולצה כיד דמיונו או שתעזרו לו, אם תמצאו לנכון. החולצה המוכתמת תהפוך לחולצה מגניבה!
 
 

אפשר לקנות מעט צבעים ולתת לנכדים לצייר כיד הדמיון הטובה עליהם. 

ממתינים להצעות נוספות: 
sabaandsabta@gmail.com


בילוי נעים,
                                             קורה שורץ
 
Comments