בילויים‏ > ‏

בילויים ללא תשלוםמנקים ארונות.

אם נדמה לכם שיש לכם מעט מדי דברים ודחוף לקנות עוד פריט או עשרה פריטים – נסו קודם לנקות את הארונות בבית. התירוץ יכול להיות חג הפסח הקרב, האביב המורגש באוויר או סתם אבק מיותר שהצטבר על המדפים. כך תגלו אוצרות בלומים ונשכחים מלב. חלקם ישמחו אתכם וחלקם ימצאו את דרכם לתרומות או למיחזור. בכל מקרה, הארונות יהיו קלילים יותר, נקיים יותר ואתם תהיו מרוצים יותר.

היות וחופשות הגנים ובתי הספר מתחילות הרבה לפני החג עצמו (מוקדם מדי בעיני ההורים, מאוחר הרבה יותר מדי בעיני הילדים והמורים, מן הסתם) בואו נשלב בין החובות ונהפוך אותם לנעימים יותר.

הנכדים מתארחים אצלנו ליום שלם? בחרו מדפים בהם מאוחסנים ספרים מילדותם של הבן או הבת שלכם –הורי הילדים המתארחים. תציעו לילדים לגוון את הצפייה בטלוויזיה ואת משחקי המחשב בפעילות שונה. תציעו להם לעזור לכם לנקות את מדפי הספרים והצעצועים של פעם. תוך כדי הורדת הדברים מהמדפים, הנכדים יגלו הרבה התלהבות מהצעצועים של פעם, הספרים שלא בטוח שהכירו קודם. נסו לספר להם גם כמה סיפורים נחמדים הקשורים לילדותם של הוריהם. גם ילדים שנראים אדישים לסיפורי סבתא, יכולים לגלות התעניינות בסיפורים שקשורים להוריהם.

במקרה שהנכדים מתלהבים מצעצוע או מספר, אל תהססו לתת להם את זה במתנה. בטוח שגם האבא – או האימא – ישמחו להיזכר במשחק או בספר ששימח אותם בילדותם.

נניח כעת שאתם אמורים לשמור על הנכדים בביתם. תאמו עם ההורים מראש אם מותר לכם לעזור לנכדים לנקות ולסדר את הארונות ואת הספריות בחדריהם. עזרו להם לפנות את המדפים ולסדר אותם מחדש. כך הנכדים יגלו אוצרות נשכחים: משחק שנעלם לפני חודשים, בגד שהתגלגל לתחתית הארון ועוד ממצאים ארכיאולוגיים כאלה או אחרים. זאת יכולה להיות הזדמנות נהדרת להחליט על תרומת צעצועים שהנכדים מאסו בהם או שגדלו מכדי לעסוק בהם. הניחו אותם בשקיות ורק תדאגו לקבל את הסכמת ההורים לפני שתורמים אותם או לפני שמשליכים אותם לפח הזבל – תלוי במצב הצבירה שלהם, כמובן.

הנכדים יגלו בדרך זאת שגם עבודת הבית יכולה להיות נעימה ומתגמלת. כך תוכלו להחליט יחד על סידור חדש של המדפים, של הארונות, של השידה ושל השולחנות. כמובן שבביתכם חופש הפעולה וההחלטה קל בהרבה, אבל גם בביתם של ילדיכם תוכלו לעזור בשינויים, בתנאי שקיבלתם הסכמה מראש, כמובן.

חג שמח ונקי, אביב פורח ושקט!


גינות קהילתיות.


אם אתם רוצים לבלות זמן איכות עם הילדים, לקרב אותם לטבע ולהראות להם שהעגבניות לא צומחות על מדפי הסופרמרקט, לכו יחד אתם לגינה הקהילתית הקרובה לביתכם או לביתם. תוכלו שם ללמוד לטפל בצמחים, להתמלא סיפוק כשתראו אותם פורחים ומניבים פרי - ואפילו להכין מהם סלט.
גלשו לאתר:
http://israel-gardens.blogspot.com/


בילוי נעים וטעים!לכבוד החנוכה: משחקים עם נכדים. 


ציוד: שני דיסקטים שכבר לא בשימוש, גולה מזכוכית,נייר דבק, מדבקות צבעוניות, ניירות צבעוניים, דבק.

אם אתם מתכוונים לבלות עם הילדים או עם הנכדים בחנוכה, בנוסף לבילויים המוצעים בסביבה שלכם, הנה כמה רעיונות לתעסוקה בביתכם.

שכחתם לקנות סביבון והילדים עלולים להתאכזב? קחו שני דיסקטים שכבר לא בשימוש. במקום להשליך אותם לפח, חפשו ג'ולה מזכוכית, מעט ניר דבק ומדבקות או נייר צבעוני. לא לשכוח: מעט דבק.

כעת הציעו לכל נכד זוג דיסקטים, ג'ולה ומדבקות. הסבירו לו שיש להניח את הג'ולה בנקב שבאמצע הדיסקט הראשון ולהניח מעל, בדיוק בצורה חופפת, את הדיסקט השני. יצרתם "כריך" שהמילוי שלו הוא הג'ולה. כעת הנחו את הנכד להדביק כמה מדבקות על השוליים, כך שה"כריך" יהיה קבוע ולא יזוז. אם תנסו לסובב אותו כעת על משטח חלק, תגלו יופי של סביבון!

כדי להעלות את רמת ההנאה, תנו לילד להדביק מדבקות צבעוניות על החלק העליון של הסביבון. בסיבוב, ייווצר רצף של התמונות – כעין סרט בזעיר אנפין.

כשהסביבון מסתובב, נוצרות תמונות מקסימות!

עוד הצעה: תנו לנכד להדביק פס רחב של ניר בצבע צהוב, אחריו פס נייר בצבע אדום, שוב צהוב וכו'- עד שהדיסקט יכוסה בפסי הצבע. כעת, כשהסביבון יסתובב, הנכד יגלה צבע כתום, כמובן, בגלל הערבוב כביכול של הצהוב והאדום.

אפשר לחזור על כך, אם הפעם נדביק צהוב וכחול לסירוגין-ואז יתקבל צבע ירוק, או אדום וכחול לסירוגין – לקבלת צבע סגול. 

עוד משחק נחמד: אם כן החלטתם להשתולל וקניתם לכל נכד סביבון צבעוני בעשרה שקלים שלמים – ולא בתשלומים – אל תגישו להם את הסביבון על מגש הכסף. תנו להם אותו רק לאחר שהם יחפשו אותו: "חפש את הסביבון" , על משקל "חפש את המטמון". אם הנכדים בגילאי שנתיים עד 4 שנים, החביאו את הסביבון ועזרו להם למצוא אותו בשיטת "חם-קר": אם הנכד מתקרב למקום בו החבאתם את הסביבון, אומרים :חם, חם מאד, רותח וכו'. אם הנכד מתרחק ממקום המחבוא של הסביבון, תגידו: קר, יותר קר, קפוא ...וכו'.

אם הנכד כבר עבר את גיל 5. ציידו אותו במצפן ועזרו למצוא את הסביבון בעזרת המצפן. זאת הזדמנות נהדרת לשנן את ארבע רוחות השמיים, שמות ומיקום.


קליעה למטרה: השחלת נר לבקבוק או לפחית.

ציוד : נר, חוט, קופסת שימורים פתוחה וריקה או בקבוק ריק.

לא לשכוח: חנוכה זה גם נרות! אם הנכדים עד גיל 4, קחו נר, קשרו אותו בחוט לחגורת המכנסיים של הילד, בצד האחורי של הגב ( או, בלועזית, מעל הטוסיק). הכינו קופסת שימורים ריקה, העמידו אותה על הרצפה מאחורי גבו של הילד והורו לו לנסות להכניס את הנר (הכבוי, כמובן) לתוך קופסת השימורים. נחמד לעשות את המשחק הזה כתחרות בין שניים או יותר נכדים, אבל אם אתם רק עם נכד אחד, אפשר למדוד לו זמן ולתת לו לעשות את המשחק מספר פעמים, כדי לבדוק עד כמה החזרות משפרות את ביצועיו.

אם הנכדים מעל גיל 5, אפשר כבר לשים לו בקבוק ריק, כדי שהקליעה תהיה קשה יותר.

עוד רעיון: אתם קניתם נעליים חדשות והקופסא נותרה ריקה. פרקו אותה ותנו לילד לצייר על הצד הגדול יותר חנוכייה. הנכד מתקשה? עזרו לו. כעת ציירו על הדופן הקטנה יותר של הקופסה כמה נרות. תנו לנכד לצבוע כל נר – כולל הלהבה – ולגזור אותם. הדביקו לצד האחורי של החנוכייה שני מגנטים קטנים (מאלה שממלאים את תיבת הדואר: של גנן, שרברב וכו'. ) הצמידו את החנוכייה לפלדלת שבכניסה או לדלת המקרר. כעת גלגלו על אצבע פיסות קטנות של ניר דבק שקוף (סלוטייפ), כך שתיווצר טבעת דביקה משני הצדדים. הצמידו טבעת כזאת מאחורי כל נר. כעת קשרו את העיניים של הנכד , תנו לו ביד נר עשוי קרטון ואמרו לו שהוא צריך לנסות להדביק אותו למקום המתאים בחנוכייה. אם יש כמה נכדים, ערכו תחרות ביניהם ורק אל תשכחו לרשום בכל פעם את שם הנכד המדביק, ליד הנר המודבק. מי שיזכה בתחרות, יקבל כפרס את הזכות להיות ראשון בהדלקת הנרות האמתיים.

קניתם סופגניות או הייתם חרוצים והכנתם לבד? נהדר! במקום להניח אותם על צלחת הגשה, העבירו דרך שלוש סופגניות שלושה חוטי תפירה ארוכים ותתלו את שלוש הסופגניות על מקל ארוך (של מטאטא, למשל) במרחק מירבי זאת מזאת. את המקל אתם מחזיקים בגובה מתאים, כך שהסופגניות יהיו בגובה הפה של כל אחד מהנכדים. כעת שלושה נכדים רעבים צריכים לאכול כל אחד סופגנייה תלויה על חוט, מבלי להיעזר בידיים. מי שמסיים ראשון, מוזמן לשרוק – אבל בלי לפזר פירורים בדגם של ממטרה!

סיימתם לשחק? נעשיתם רעבים? קדימה: מכינים לביבות. נכד בן 6 יכול לקלף תפוח אדמה, נכד בן 9 יכול לחתוך אותו ולהכניס למעבד מזון, הנכד בן הארבע יכול ללחוץ על מתג ההפעלה, לשבור ביצה ולהוסיף אותה לתערובת, והסבתא תוסיף קמח ומלח – וכולם יכולים להכין את הלביבות. הנכד בן התשע יכול להשגיח על הטיגון, אבל בתנאי שהסבתא צמודה אליו. אין לכם מושג איזה טעם גן עדן יש ללביבות שהנכדים הכינו בעצמם!

את המתכון הפשוט תמצאו באתר, במדור המתכונים.

בתאבון וחג חנוכה שמח!


בילוי בספריה העירונית והשאלת ספרים.

הידעתם שאפשר לשאול ספרי ספריה ללא תשלום? כל מה שצריך לעשות זה להירשם בספריה הקרובה ולהשאיר צ'ק בטחון. לכו עם הנכד לספריה. הוא יבחר ספר, אתם תקריאו לו ואם יתלהב, אפשר לקחת את הספר הביתה, לקרוא בו שוב ולהחזיר את הספר אחרי מספר ימים.

    אני מקפיד מאד לקרוא אף ספר בשבוע!
 

בילוי בגינה חדשה.


התרחקו שניים-שלושה רחובות מהבית, ברגל או באוטו, עם הנכדה או הנכדים. כנסו לגינה החדשה, תנו לילדים לגלות את המתקנים החדשים, לטפס עליהם וליהנות מהתגליות.
 
 


            

בילוי רגוע בבית, לעידוד ההשכלה.

ציוד: כמה עיתונים של סוף השבוע.

בעיתוני סוף השבוע ובמקומונים יש ציורים לילד, תשבצים, תשחצים, סודוקו וכו'. לאחר שתסיים לקרוא את העיתון ואם אתה מסוגל להתגבר על הרצון העז לפתור הכול בעצמך,-כולל את הציור השבועי לילד!- גזור את המשחקים המיועדים לילדים. שדך את התשבצים בתיקיה אחת, הציורים בתיקיה נפרדת. רשום על כל תיקיה את התוכן. כשהנכדים מגיעים, תן להם להשתעשע עם התשבצים שהיו כלולים במחיר העיתון שקנית ממילא.

בילוי יצירתי.

ציוד: חוברות פרסום צבעוניות, בריסטול מקופסאות ריקות .

לעיתוני סוף השבוע , ובעיקר בערבי חג, מצרפים תמיד חוברות צבעוניות, על נייר כרומו, לפרסומים שונים. גם בתיבת הדואר או על ידית הדלת מקבלים חוברות יפהפיות ומיותרות לרוב.
אל תזרקו אותם ישר למיכל המיחזור. דפדפו ושימרו את היפות באמת. כשהנכדים יגיעו, אם הזמנתם פיצה, שימרו את הקרטון.
הציעו לילדים להרכיב תמונת ענק על קרטון הפיצה. שיחליטו על נושא –למשל, גן שעשועים, בית משותף, גן חיות או כל דבר אחר. ציידו אותם במספריים קטנות ולא חדות, תנו להם לגזור תמונות מהחוברות הצבעוניות ותנו להם דבק פלסטי לבן, כדי להרכיב את התמונה הגדולה.
כדי להגן מהדבק שנוטה לגלוש, רצוי רק לפרוס עיתונים על השולחן ועל המפה, שלא יתלכלכו מפה ומשם.
 

                                                

בילוי יצירתי: סיפורי בדים.


ציוד: בריסטול מקופסאות ריקות, שאריות בדים.

חזרו על הרעיון שמעל, בווריאציה קלה. עזרו לנכדים לצייר על הקרטון את "היצירה" ותנו להם שאריות בדים צבעוניים להדבקה.
מאיפה להשיג את הבדים? בקשו מהתופרת השכונתית שתשמור לכם את שאריות הבדים מקיצורי מכנסיים, , הצרת שמלות וצרות אחרות. כנסו אליה פעם בשבוע ואספו את האוצרות.
אתם לא תאמינו איזו שמחה והתלהבות יגרמו לילדים העבודות המשותפות האלה!
 

                                                                                     

באולינג.

ציוד : בקבוקי פלסטיק ריקים, כדור.

אם יש לכם בבית המשותף קומת ביניים פנויה או גינה משותפת, זה יכול לשמש למשחק  נחמד.אוספים בקבוקים של משקאות  קלים לאחר שהתרוקנו, ממלאים במעט אבנים או חול, כדי שיהיו יציבים. מצטיידים בכדור בגודל בינוני ומשחקים באולינג.
 

                                                                                        

בועות סבון.

ציוד : גביעי גבינה ריקים, סבון נוזלי, חוט מתכת דק.

הצטיידו בגביעי גבינה ריקים, שטופים היטב. שימו בכל גביע על כל כף סבון נוזלי, שמונה כפות מים. ציידו את הנכדים בלולאות עשויות מחוט מתכת דק. תנו להם להכין בועות סבון ולהעיף אותן מהמרפסת, לאור השמש, כדי לראות את כל קשת הצבעים.

אם הילדים גדולים יותר, זאת הזדמנות להסביר להם על שטח הפנים, למשל.

   


                                                                              

ציורי מזון.

ציוד : ירקות בצבעים שונים, או פירות.

מובן מאליו שסבתא בישלה דייסה והנכדים לא רק משחקים, אלא גם אוכלים. במקום סלט שתטרחו לקצץ עבורו את הירקות, נסו דרך שונה. פרסו פרוסות גדולות של קולרבי מקולף, שישמשו כפנים לפרצופים שהילדים יציירו מירקות. הכינו רצועות פלפל צהוב לשערות, משולשי גזר לאף, עיגולי עגבנייה לפה, עיגולי מלפפון לעיניים או עיגולי זיתים לאותה מטרה. הילדים מוזמנים לצייר פרצופי ירקות על הצלחות ואח"כ לאכול אותם בתאבון.
בדיוק אותו רעיון אפשר לבצע גם עם פירות.

 ציורי פנים.

ציוד : אודם, עפרונות עיניים, צלליות שכבר נס ליחם.


בוודאי יש לכם בבית אודם אחד לפחות, עפרון עיניים או שניים, פודרה כלשהיא, צלליות שונות. תנו לנכדים להחליט מה איפור הפנים שמתחשק להם לצבוע על עצמם ועזרו להם בביצוע, אם אין מספיק נכדים גדולים שיכולים לעזור לקטנים מהם.

 


   

אריזת מתנות.

ציוד :ניירות ממוחזרים לאריזת מתנות.

אספו ניירות אריזה ממתנות שאתם מקבלים. גם בסופר אפשר לקבל נייר אריזה. חפשו בבית דבר או שניים ששווה להשקיע באריזתו החגיגית. ספרו לנכדים שביפן משקיעים הרבה מאד תשומת לב באריזת המתנות. עזרו להם לארוז יפה. תנו להם סרט יפה לקשירה. 

  קיפולי נייר.

ציוד : ספרי טלפון או מקומונים ישנים.

יש בבית חוברות עבות שכבר עבר זמנן ובטל קורבנן: "דפי זהב" מלפני יובל שטרם נשלח למיחזור, ספר טלפונים או סתם מקומון. שבו עם הנכדים ולימדו אותם לקפל את החלק העליון החיצוני של הדף למשולש, עד שהקצה החיצוני מגיע לאמצע הדף. חזרו על אותה פעולה עם הקצה התחתון של הדף. אם תמשיכו, תקבלו צורת אהיל מאד יפה ומעניינת.

הכנת כובעי נייר.

ציוד : נייר כרומו צבעוני מחוברות פרסום.

הצטיידו בנייר כרומו צבעוני מפרסומות, חוברות, אריזות חגיגיות. אספו גם סרטי קישוט ממתנות שקיבלתם.
עזרו לנכדים לגלגל כובעים, להצמיד את השוליים ולהשתמש בשדכן כדי שהקצוות יישארו צמודים. בקצה העליון, תצמידו עם שדכן סרטים צבעוניים ובצד התחתון חוררו בצדדים שני חורים, העבירו דרכם  שרוכים או חוטי צמר ותנו לילדים לחבוש את הכובעים.
 

 


 

תחרות השחלת נר בבקבוק.


ציוד: בקבוקים ריקים, נרות, חוטי צמר.

הכינו בקבוקי שתייה ריקים , נרות דקים וחוטי צמר. חלקו את הנכדים לזוגות. הצמידו להם מאחור נר , בעזרת חוט צמר. דאגו לגובה הגיוני, כדי שיוכלו להשחיל את הנר לפתח הבקבוק.
אם הנכדים קטנים, השתמשו בקופסאות שימורים ריקות, עם פתח גדול יותר.
לאחר שבכל זוג יש מנצח, אפשר לערוך תחרות בין זוגות המנצחים.

 


 טיול על שפת הים.

קחו כובעים, בקבוק מים עם מעט קרח – כדי לשמר את המים קרים- וסנדלים. הכניסו לתיק מגבת, בגד ים ושמן שיזוף. אם הנכדים קטנים, אל תשכחו גם דלי וכף מפלסטיק, כריך כרוך יפה (יענו: סנדביץ') ופרי. צאו מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים המוקדמות, כדי להימנע מחשיפת יתר לשמש. אם הנכדים גדולים יותר, אפשר גם לטייל לאורך הטיילת, אם יש לכם מזל לגור על יד חוף הים . הנה לכם פיצוי על הרטיבות שאתם סופגים כל השנה ועל כך שהירושלמים קוראים לאזורכם " איזור ההשפלה".


                                                                                                                  

המשל, למשל.

ציוד : זיכרונות מימי בית הספר שלכם.

אתם בודאי זוכרים משלים מילדותכם.אסופוס? קרילוב? לה פונטן? ממש לא משנה. תכינו לכם מלאי של משלים כרצונכם ותכננו את הפעילות. תתחילו מלספר את המשל שבחרתם. הציעו לצייר דמויות מהמשל ולצבוע אותן. תוכלו להמחיז את המשל. אם בחרתם, לדוגמא, במשל של העורב ושועל, תנו לנכד לשחק את העורב ושחקו אתם את השועל. זה יעלה לכם אולי גם בפרוסת גבינה צהובה, אבל איזה צחוקים יהיו לכם...
מותר לחבר גם גרסאות שונות לאותו משל, להמציא סיום אחר, להסביר מה הלקח מהמשל הנידון – ועוד אין-סוף אפשרויות .
משל נוסף, מאד מוצלח, הוא משל החרגול והנמלה.מעניין באיזה תפקיד יבחר הנכד...


האינטרנט כאוצר בלום.

 

                                                                        אין עוד פטנט כמו האינטרנט!
 
 


הצגת ספר.

הציוד : ספר ילדים.

גשו לספריה והשאילו את הספר "הבית של יעל", למשל. חזרו הביתה ועזרו לילד להקים את הבית של יעל מתחת לשולחן, מתחת לשולחן הכתיבה או כל מקום יחסית גבוה. תכינו שמיכת פיקה גדולה, מפה ענקית או סדין. המחיזו את כל הספר בעזרת חפצים שיש בביתכם.

מה טובו אוהליך...

הציוד : סדינים ישנים או מפות ישנות.

הנכדה יכולה לבנות אוהל בחצר הפרטית, אם יש כזאת. בגינה המשותפת, אם השכנים נחמדים. ואם אין ברירה והשכנים לא טובים בעינינו, אז במרפסת או בסלון הדירה. תנו לנכדה סדינים סוג ב', מפות "עייפות" וכל יריעת בד שיכולה לשמש לקירוי האוהל.
אחר כך הנכדה צריכה לשמש כמעצבת פנים של האוהל: היא צריכה להחליט מה חיוני שיהיה באוהל, איך לסדר את החפצים כך שיהיו נגישים, אבל בלי להפריע לגישה – ועוד כללים של לוגיסטיקה מעשית.
  כעת, לתרומת הגולשים                                                                                        תמירה צדקיהו-חסון כותבת:

 

רעיון ליום עם נכדים, כשהסבתא (אני) לא ממש יכולה להשתולל איתם:

אספתי כל מיני זבל למיחזור, עתונים, קופסאות, פלסטיקים, וכיו"ב. כשהנכדים, שניים בני חמש הגיעו, חיכתה להם שקית גדולה של זבל, דבק, חוטים ומספריים.

שעות על שעות הם עבדו,  הכינו רכבת, בניין,  תמונות וכל מיני דברים כיד הדמיון. בסוף הפעילות הם "מכרו" את הדברים.

גם נהננו בלי להשתולל, גם דיברנו על מיחזור, וגם יכולתי להינות איתם בעשייה.

 

 

 

אלעד ורותם שדה התאומים בני החמש 

הנכדים של תמירה צדקיהו-חסון ושלמה צדקיהו 

 


אנני מזיי כותבת:

 

עומר, שהוא כמעט בן 4,  גילה את קסם המילים ויש לנו שני משחקים שמאוד אוהב להשתעשע בהם: למצוא חרוזים למילים או לבנות משפטים בחרוזים שהם מצחיקים (כמו, למשל: מה שותה אפרים? מגפיים וגרביים)


ומה אתכם? מה אתם תורמים לקהל הגולשים מניסיונכם? אל תהססו - כתבו: sabaandsabta@gmail.com

  

 

שיהיה לכם בכיף!

                                                קורה שורץ

Comments