נכדים גדולים

גם נכדים מעל גיל 18 הם עדיין נכדים.


מחקרים אחרונים, מהמתקדמים ביותר, הוכיחו שגם נכדים מעל גיל 18 הם עדיין נכדים. עקב חדשות מרעישות ומפתיעות אלה, חשבתי שגם אליהן צריך להתייחס.

הוא בצבא? שלחי לו חבילה. הכניסי בה כמה דברים שהוא אוהב תוסיפי מעט עוגיות יבשות מעשה ידייך והעיקר: צרפי מכתב קטן.

 נסי לתת לו קצת דמי כיס – גם אם הכיסים שלנו לא כל-כך עמוקים, הם בכל זאת יותר עמוקים משלהם. בואו נוותר על היציאה השבועית שלנו למועדון הדיסקו וניתן לו את הכסף שחסכנו...
היא בטיול שלאחר השחרור? נסי לשמור אתה על קשר, עד כמה שאפשר מבלי להציק. היא מטיילת באזור בו יש לך ידיד ילדות? כתבי לו ובקשי רשות לתת לנכדה את כתובתו ואת מספר הטלפון שלו. הנכדה תצלצל רק במקרה של צורך או של געגועים עזים הביתה, אבל את עשית את שלך.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
הוא סטודנט? אם האנגלית שלך טובה, תציע לו לעזור עם הביבליוגרפיה: לתרגם מאמר, לסכם חומר – כל דבר שיכול לחסוך לו זמן, יוסיף גם לך עניין ועוד נושא לדבר עליו, פרט לכדורים שאתה נוטל.

הוא מחפש מקום ללמוד בשקט? תציע את ביתך ושב לידו לקרוא את העיתון. אמהות יפניות יושבות ליד הבן כשהוא לומד, מבלי לעזור: עצם הנוכחות מעודדת. עובדה: הילדים היפניים מאד מצליחים בלימודים. לא קראתי על כך בשפת המקור, כי השפה היפנית היא ממש סינית בשבילי, אבל הרעיון (בתרגום) מצא חן בעיני.

נניח שיש לך בוידעם ויש בו אוצרות נשכחים. מזמן לא היה לך כוח לטפס ולחפש. הציעי לנכדה המתבגרת לבוא ליום ניקוי, סידור ושיפור הבוידעם. ודאי יתגלו שם אוצרות יקרים לליבך ומשתווים לממצאים ארכיאולוגיים לגביה.                                                                                                

הנכד מתכנן השתתפות במסיבת פורים עם תחפושות נושאות פרסים? חפש בין אוצרותיך הנשכחים ועזור לו להרכיב תחפושת אסלית.                           

הנכד מתכנן מסיבה? תכיני להם עוגה טובה וקשטי אותה כמיטב יכולתך. את נגד עוגות או שהתנור לא אופה כל-כך טוב? תכיני מיני-כריכים או כל דבר שדורש זמן, סבלנות – ובתמורה יכול לשמח את המקבלים.


חדש בדף:


גאווה לאומית בפיזיקה.

באדיבותו של מאיר שליו, באולימפיאדה הבינלאומית המקוונת בפיזיקה, זכו:
אלמוג ולד מתיכון אחד העם בפ"ת - מדליית כסף
ליאור בר הלל מתיכון מור במכבים - רעות - מדליית כסף
אורי שווירץ מהריאלי העברי בחיפה - מדליית ארד
שגיא נחושתןמתיכון נופי הבשור בקיבוץ מגן - מדליית ארד
נגה קרן מתיכון ליאו בק בחיפה - ציון לשבח.
התלמידים הוכשרו בעזרת משרד החינוךומרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס. הם הוכשרו המרכז חוסידמן לנוער שוחר מדע באוניב' בן גוריון בנגב, בראשות פרופסור אולג קריצ'בסקי, מוביל הנבחרת איל וולך והמדריך חן מכל.


עוד גאווה לאומית: במתמטיקה.

שוב באדיבותו של מאיר שליו: באולימפיאדה בינלאומית במתמטיקה זכו:
שחר פרידמן מתיכון דה שליט ברחובות זכה במדלית זהב.
רונאל לקר מתיכון הראל במבשרת ציון זכה במדלית כסף.
שבו רגבים מתיכון דה שליט ברחובות זכה במדלית ארד.
אלמוג ולד משש שנתיאחד העם פתח תקוה זכה במדלית ארד.
משה סינקלר מתורני הימלפרב בירושלים זכה במדלית ארד.
משרד החינוך, מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס וצוו מאוניברסיטת תל אביב מטפחים את הנבחרת. את הנבחרת הזאת אימנו לב רדזיוילבסקי ודן כרמון.


גאווה לאומית במדעי המחשב.

הנה רגע של גאווה לאומית, ותודה לנורית קנטי מגלי צ.ה.ל. ולמאיר שלו.
באולימפיאדה מקוונת במדעי המחשב שהתקיימה בראש השנה, זכו:
אלמוג ולד מתיכון אחד העם בפתח תקוה זכה במדלית זהב!
נעם ליכט מבי"ס ליאו בק בחיפה  זכה במדליית כסף.
דניאל אגסי מבי"ס אוהל שם ברמת גן זכה במדליית כסף.
גם ענבר ולד, אחיו הצעיר של אלמוג, מחטיבת הביניים של בי"ס רשיש בפתח תקוה, השתתף. המאמן היה  רון ריבצ'ין. כבוד לכולם!


החופש עם הנכדים הגדולים.


חלק מהנכדים שלנו כבר גדולים : בני 10, 12, 14, 16. הנכדים הגדולים כבר לא זקוקים לשמרטפות של סבא וסבתא - הם בעצמם יכולים לשמור על האחים הקטנים יותר, אם מבקשים מהם יפה. גם הצורך בהסעות לחוגים פחת: חלק מהחוגים לא פועלים בחופש, לחלק מהחוגים הנכדים כבר מגיעים בכוחות עצמם – באוטובוס, בטרמפ עם הורים של חברים או אפילו ברגל.

בכל זאת, גם לסבא וסבתא של נכדים גדולים יש עדיין תפקידים בחופש הגדול. ננסה להעלות כמה רעיונות – אולי תמצאו עניין ושימוש לחלק מהרעיונות האלה.

אם אתם נוהגים לתת לנכד כסף לקבלת התעודה או ליום הולדת שחל בחופש, נסו לשאול אותו מה בכוונתו לעשות עם הכסף. נסו לעודד אותו לחסוך למטרה חשובה – סמרטפון או מחשב, נסיעה לחו"ל או לאילת עם חברים. עד כמה שאפשר, נסו להסביר לו שלבזבז את הכסף ביומיים רק בגלל שהכסף זמין, זאת התנהלות כספית לא טובה. תוכלו גם להבטיח להם שאם הם יצליחו לחסוך חלק מהסכום, גם אתם תתרמו משהו למאמץ.

אם הנכד אוהב לקרוא, המליצו לו שיקרא את הספר :”אבא עשיר, אבא עני לבני נוער" – של רוברט קיוסקאי ושרון לכטר. אם הוא שייך לקטגוריה של רוב הנערים של היום שמתרחקים מספרים כמו מאש, קנו בעצמכם את הספר או קראו אותו באינטרנט. הרעיונות מאד טובים ובעיקר משכנעים! ספרו לנכד בקיצור על הרעיונות של הספר – מבטיחה לכם שהנכד לא ישתעמם.

נניח שהנכדה צריכה חולצה חדשה. תתנדבו ללכת אתה לקנות. נסו לבדוק איך היא מתנהלת: האם היא רוצה לקנות את החולצה הראשונה שמוצאת חן בעיניה? נסו לשכנע אותה ללכת לבדוק בעוד חנויות ולהשוות מחירים. סקר מחירים הוא דבר מאד חשוב לפני כל רכישה. אחד מנכדי, למשל, נוהג ללכת עם חבריו לסופר ולקנות קולה וחטיפים לפני שהם הולכים לסרט. הם משלמים הרבה פחות מאשר במזנון של בתי הקולנוע. אם אתם הולכים לסרט עם הנכדים, נסו גם אתם לנהוג כך. הסבירו להם שזה לא מטעמי קמצנות נלוזה – אלא מטעמי צרכנות נבונה.

נסו גם לשכנע את הנכדה לחפש את החולצה לא רק בקניון, אלא גם בחנויות שלאורך הרחוב הראשי. זאת הזדמנות מצוינת להשוות בין מחירי חנויות בקניון לבין מחירי החנויות בעיר. בקניון החנויות משלמות שכירות גבוהה בהרבה ומגלגלות את זה על הקונים.

הנכדים הגדולים מומחים לא קטנים בהוצאות. אולי זאת הזדמנות לעודד אותם גם לכוון של הכנסות? נניח שיש גם נכדים שמחליטים לעבוד בחופש. הם יכולים לעבוד בצורה מאורגנת בעבודות קלות מגיל 14 ובעבודות נוספות מגיל 16. שבו אתם וקראו יחד את ההנחיות של משרד העבודה והרווחה ושל עמותת פעמונים, כדי לבדוק מה הזכויות שלהם כעובדים.

גם ילדים צעירים יותר רוצים לפעמים לעבוד ולהרוויח כסף משלהם. נסו לעזור להם למצוא תעסוקה: אולי נכד של חברים שלכם זקוק לעזרה בחשבון? באנגלית? בקריאה? אם הנכד שלכם בוגר יותר ומצטיין באחד המקצועות האלה, הנכד יוכל לתת שעורים פרטיים. אולי תוכלו למצוא לנכדה שכן שזקוק למישהו שיטייל עם הכלב כשהשכן בעבודה? אם הנכדה אוהבת כלבים, היא תהנה מאד מהעבודה וגם תוכל להרוויח כסף ביושר. נקווה רק שלא יקרה להם מה שקרה לילד שהתבקש לעזור לזקנה בסופרמרקט לעזור לה לסחוב את הסלים הביתה תמורת תשלום. לאחר שהילד עזר לה, היא הושיטה לו שקל. הילד שתק. הזקנה שאלה אותו:

-קיבלת שקל. מה אומרים?

-כלום! לא מרשים לי לקלל!

אם יש לאחד הנכדים רעיון מקורי, נסו לעזור לו להגשים אותו – יזמות היא היום הדבר החשוב היותר. אולי לכם יש רעיון מקורי והנכד יכול לממש אותו?

תיהנו מהנכדים וחופש נעים לכולכם!


שאלות אתגר.

נכדים גדולים - בתיכון , בצבא או באוניברסיטה - הם מאד קשים להשגה. זמנם הפנוי קצר מאד, האינטרנט והסלולרי בולעים כמעט את כולו ולהורים נותר מעט מאד. לסבים כמונו - עוד פחות.
נסו לשעשע אותם כשהם באים לביקור בהצגת אחת השאלות הבאות, שיתכן שייתקלו באחת מהן בבואם להתקבל לעבודה או ללימודים. נסו גם אתם לענות עליהן.
מקורות:

http://www.jobhunt.co.il/interviews_db.php

http://www.underwar.co.il/download.asp?ID=538

http://www.yourpeak.co.il/faq


גיהנום או גן עדן?

אדם מגיע לשמיים. מולו שתי דלתות זהות – דלת לגן עדן ודלת לגיהנום. ליד כל דלת עומד מלאך. האחד תמיד אומר אמת והשני תמיד אומר שקר. ה מלאכים זהים והאדם אינו יודע מי מהם דובר אמת ומי מהם דובר שקר. הוא יכול לשאול אך ורק שאלה אחת את אחד מהם. מה ישאל בכדי להגיע לגן עדן?

 

1000 גמדים .

לפניך 1000 מנורות, לכל מנורה מתג המדליק אותה בלחיצה אחת ומכבה אותה בלחיצה השנייה. בתחילה כל המנורות כבויות. 1000 גמדים שובבים מגיעים למקום ופועלים באופן הבא:
הגמד הראשון עובר ולוחץ על כל המתגים (כלומר: מדליק את כל הנורות).
הגמד השני לוחץ על כל מתג שני (כלומר: על המתגים שהם בעלי מספר זוגי). 
הגמד השלישי לוחץ על כל מתג שלישי, וכן הלאה.
אילו נורות יהיו דלוקות לאחר שכל הגמדים סיימו להשתולל?

10 שקי מטבעות.

יש 10 שקים עם 10 מטבעות בכל שק, כאשר ב-9 מהשקים כל המטבעות זהים במשקל נתון 
ובשק אחד יש 10 מטבעות במשקל שונה, נתון גם הוא.
לא ניתן לזהות את השק השונה לפי מראהו החיצוני אלא רק לפי שקילה.
השאלה: לרשותך שקילה אחת בלבד! על מנת לומר איזה שק הוא השונה?

סביב השולחן העגול.

 יש שולחן עגול ומטבעות ,כאשר אין משמעות לגודל המטבעות.
במשחק שני שחקנים: אני והמראיין.
המנצח הוא השחקן אשר שם אחרון על השולחן את המטבע, ובשלב זה אין לשחקן האחרון אפשרות לשים מטבע נוסף על השולחן (אסור לשים מטבע על מטבע).
 
עליך לענות על 2 שאלות והן: מי מתחיל ראשון? ואיפה צריך לשים את המטבע בכל פעם ע"מ לנצח?

פתילים למדידת זמן.

ברשותך שני פתילים. ידוע לך שמן הרגע שהדלקת את קצהו של אחד הפתילים, הוא יבער במשך שעה אחת בדיוק. קצב הבעירה אינו אחיד (כלומר- חצי פתיל לא בהכרח יבער במשך חצי שעה). מדוד שלושת רבעי השעה בעזרת שני הפתילים.

דוברי אמת ודוברי שקר.


הגעת לאי בודד ובו שני שבטים, האחד של דוברי אמת מושבעים והשני של שקרנים פתולוגיים. לפניך שלושה ילידים, ואתה פונה לראשון מביניהם ושואל אותו לאיזה מן השבטים הוא שייך. למרבה הצער, אתה לא מבין את תשובתו כיוון שבדיוק אתמול הוא עשה פירסינג בלשון. היליד השני חש לעזרתך ואומר: "הוא אמר שהוא שקרן", ואילו היליד השלישי טוען: "אל תאמין לשני, הוא משקר!". 
לאיזה שבט משתייך היליד הראשון?נהג מלווה.

אם אחד הנכדים כבר למד לנהוג, הוא חייב לנסוע בלווי מבוגר בעל רישיון נהיגה מספר חודשים. כך דורש החוק. אם אחד מכם, סבא וסבתא, הוא בעל רישיון נהיגה, תציעו להורי הנכד לשמש כמלווה בנסיעותיו. אין לכם מושג איזו הקלה תהיה להורים, שגם כך עסוקים מעל הראש.

אגב: אם יש לכם גם רכב משלכם, תציעו להשתמש בו בנסיעות הראשונות של הנכד. עוד תגלו שזה נחמד מאד לבלות מעט זמן יחדיו, לנסוע למקומות שונים ולחזק קשר חם בין סבא לנכד. נסיעה טובה!


ניצה  כותבת:

אני נעשיתי חברה של נכדותיי ונכדי גילאי 18-13-11 בקבוצה בפייסבוק.
אני לא משתמשת בזה הרבה אבל מדי פעם שואלת על בחינות,על תחומי עניין וכדומה ובעיניהם זה ממש "מגניב" שסבתא בפייסבוק.

מסיבה ללא סיבה. 

אפשר לארגן הרבה מסיבות  גם מבלי לחפש את כל הסיבות.

אתה מרובע אך הגיל כבר עגול? אחלה סיבה לחגוג בגדול!

מול ביתך יש תמיד הרבה חניה? הגיע הזמן שתהיה כבר תפוסה!

חודש שלם לא ירדה  המניה? כדאי לבזבז את כל היתרה.

הצטברו הרבה פשטידות במקפיא? הר פיצוחים שמשמין ומצמיא?

אל תהסס: מהר ותזמין שעוד מישהו יוכל להשמין... 

סוף-סוף עברת לגור בשכירות? תוכל להזמין בלי לשאול ת'הרשות.

קנית אוטו? תזמין חבורה שתתפעל מעיצוב וצורה. 

הבית שקט כדג הסלמון כי הילד הפסיק לנגן בטרומבון?

אז הגיע הזמן לארגן מסיבה להביא קצת שמחה , להקפיץ ת'השכונה.

חזרת מחו"ל עם הרבה תמונות ואתה חייב להשוויץ, להראות?

הזמן - ומהר, פן תשכח  'ת השמות של כל הכפרים וכל הגבעות. 

נותרו הרבה קישוטים מסוכה? בעסק עברת עוד משוכה?

קרא לכולם לבוא בלי לחשוב, לשמוח אתך ברגע הטוב. 

יש בסופר מבצע ערמומי? יש משקאות במחיר עממי?

קנה מהכול, מלא את הסל, הזמן את החבר'ה להשלים מעגל.

זהו, הוחלט: תהיה חגיגה! ומה תעשו כעת במסיבה?


הכנות למסיבה.

לא רק האהבה עוברת דרך הקיבה – גם כל מסיבה עוברת דרך הקיבה. רוצים לערוך מסיבה שלא תישכח? תשכחו  להגיש את הכיבוד! יזכרו לכם את המסיבה הזאת עד שתגיעו לבית האבות!

אפשר לקנות לבד את כול הכיבוד, אפשר להכין לבד הכול ואפשר להיעזר במשתתפים בכל. במקרה זה, אל תגידו בשום אופן:" תביא מה שבא לך" כי אז מה שיקרה זה שמתשע חברות שיבואו מצוידות בבעל, תקבלי תשעה סלטי חסה – כי זה הכי זול , יש לזה קונוטציה של אוכל בריאות, זה הכי קל להכין, ואין סיכוי שלא יצליח או "שלא יעלה יפה", כמו עוגה. 

לכן מומלץ שאתם תשכילו לומר לכל אחד מה להכין. אתה לא צריך לומר:

-תביא פשטידת ברוקולי שתכין עם 5 ביצים, כוס קמח, כוס חלב , מלח , פילפל .....מספיק שתגיד:

-אתה מעדיף להביא פשטידה או עוגה?

עשה כאן הפסקה מתודית, המתן לתשובה. אם החליטו על פשטידה, שאל רק איזו פשטידה, כדי שלא יתקבלו שלוש פשטידות תירס, ועוד יתברר שיש ארבעה אורחים שאלרגיים לתירס כי זה מזכיר להם את הממליגה הרומנית...

כדאי לערוך רשימה ולזכור שצריך גם אוכל וגם שתייה.מתלבטים לגבי הכמויות הנדרשות? שלחו שאלה:

sabaandsabta@gmail.com

 ונשמח לספק לכם את התשובות המתאימות.

 אם יש מאכל מאד חשוב ומרכזי, כדאי לתת לשני אורחים שונים להביא מאכל זהה או דומה, כדי שאם חלילה אחד מהם מפנצ'ר ולא מגיע, שיהיה לפחות גיבוי.

כשהאורחים באים ומביאים את חלקם בכיבוד,תמנה מראש אחראי על קבלת הכיבוד. האחראי על האספקה צריך לדאוג שהדברים הדורשים קירור ייכנסו למקרר, המאכלים המוגשים חמים יוכנסו לתנור והכי חשוב: לא לשכוח את התנור דלוק יתר על המידה כדי שהצלי לא יישרף. חשוב גם לא לשכוח לשלוף בזמן את העוגה מהמקרר.

אם יש הרבה משתתפים, לכו על מזנון. אתם לא פריקים של איכות הסביבה? השתמשו בכלים חד פעמיים. אתם מהמשקיענים? קשטו את המזנון, קפלו מפיות בצורת אוריגאמי, הוסיפו ענפים ופרחים - אבל אנא, לא מהגינה הציבורית! תיהנו מההכנות – זה כיף גדול!

הכיבוד הרציני כבר מוכן או שהולך להיכנס מיד, יחד עם האורחים המביאים אותו. בינתיים אתם פזרו את הפיצוחים בנקודות אסטרטגיות שיהיה נוח לגשת אבל יהיה קשה לפזר אותם על הרצפה.

קבלו את האורחים עם חיוך רחב – זה לא עולה כסף, אבל שווה זהב( גם אם אין לכם שיני זהב!) הימנעו מהערות נחמדות, כגון:"וואללה, איך שמנת!" או :" יו, איזו קרחת טיפחת!".

אם כל האורחים מכירים ונפגשים לעתים קרובות, מזומנות או לרגל כל מיני הזמנות, אתה פטור מלהכיר אותם אחד לשני, לשלישי ולכל הנוכחים או לעזור להם לשבור את הקרח. להפך: תביא קרח למשקה שלהם!

אבל אם החלטת להשלים חסכים ולהזמין חברים מהמילואים האחרונים, מהטירונות, מהאוניברסיטה, מהשכונה, מהכדורגל, מהעבודה, מחוג הברידג' של הגמלאים  ומכל הבא ליד, תידרש עבודת הכנה.

היות וכל מודעה לחיפוש עבודה – ויש הרבה עבודה בארגון מסיבה! – פונה לגברים ונשים כאחד, ואיני בטוחה שאת ממש פריקית של כדורגל, אז נדבר על הצד שלך, גברתי: אולי החלטת להזמין חברת ילדות – על אף שאתן כבר לא ילדות! - , את האימא שמסיעה את הבת שלך כל שבוע לחוג התעמלות קרקע, את השכנה ממול שמקבלת את הילד מבית הספר כשאת תקועה בפקק, את החברה מחוג הספינינג, את שתי הידידות מהעבודה הקודמת, את שלוש החברות מהעבודה הנוכחית ואת הבוסית מהעבודה העתידית. אם את סבתא, תזמיני את בת הדודה, את החברה מחוג ריקודי העם או את שתי החברות מחוג ההתעמלות לבניית עצם. תוסיפי את חוג החברות הקבועות שלך ותגיעי למספר מרשים למדי.

אם אתם מתלבטים האם שטח הדירה מספיק גדול לאירוח של מספר האורחים שאתם מתכוונים להזמין, הפנו 

שאלה ל:

sabaandsabta@gmail.com

ונעזור לכם לערוך תחשיב מדויק.

כשיש כל כך הרבה אורחים מזנים שונים, מגנים (מהמלה גנום) אחרים ומגוונים מגוונים, דרושה הכנת שעורי בית . תחשבו מה משותף לפחות לכל שניים מהאורחים: אולי שניהם טיילו פעם בדרום אמריקה? תזכירו את זה כשאתם מציגים את האורחים זה לזה. אולי שניהם שירתו בתותחנים? אולי שתיהן למדו צרפתית בשגרירות? אולי שלושתם עשו קורס אפיה או ארבעתן משחקות ברידג'?  תזכירו את זה כדרך אגב: השיחה כבר תזרום מעצמה.

ועל המשך הערב – בפעם הבאה.הנה סיפור מחג הפסח האחרון:

ירדן וששת הגמדים. 

ירדן היא הנכדה הבכירה שלנו בת 14. אחריה אחותה נגה בת ה-8, ואחריהן בני תאומים בני חמש וחצי ושתי נכדות, בנות דוד בנות שלוש וחצי.

בשל ההפרש הרב, ירדן קיבלה מאיתנו מרפסת סגורה שתעשה בה כרצונה. ירדן הקימה בחדרון פינת יצירה לנכדים, שמעריצים אותה, ובצדק. בחדר היצירה יש גם ספריית ילדים, ויש חומרי יצירה מכל הבא ליד, בעיקר חומרים ממוחזרים.

לקראת חופשת הפסח הנכדים בילו אצלנו שעות ארוכות, כי הוריהם עבדו. ירדן החליטה לעשות יצירות שיוצגו בחג האחרון בתערוכה.

מה לא היה שם, ציורים, הדבקות, עבודות כיור ועבודות פימו, גזירות וכן יצירות מחוטי ברזל דקים, ואפילו התינוק בן השנה וחצי היה מאושר להיות בחדר היצירה ולשרבט. עבודתו כמובן הוצגה בתערוכה.

וכך זכינו כולנו לימים מלאי יצירה ושמחת יצירה, להנאה משותפת לכל ילדים שגם עזרו זה לזו וזו לזה, ולתערוכה משמחת. 


תשמחו ורוו הרבה נחת!

                                         קורה שורץ

Comments